Nasze małe ekosystemy czyli rośliny do donic na taras

Taras lub balkon, od dłuższego czasu, spełniają funkcję dodatkowego „zewnętrznego pokoju”. Aranżując przestrzeń na zewnętrzną, powinniśmy skupić się więc nie tylko na estetyce, lecz również na funkcjonalności naszego miejskiego ogrodu. Co zrobić aby, niewielka czasem przestrzeń zewnętrzna, stała się miejscem odpoczynku i relaksu po ciężkim dniu? Koniecznie użyjmy przy projektowaniu tarasu, roślin do donic, które ułatwią nam odstresowanie się i jednocześnie będą łatwe w pielęgnacji.

Zieleń koi nerwy

Od dawna wiadomo, że rośliny zielone oprócz produkcji drogocennego tlenu, pomagają nam utrzymać równowagę emocjonalną, wyciszyć skołatane nerwy i sprawić, że „oddychamy pełną piersią”. W lecznictwie znalazło się nawet pojęcie „ogrodoterapii”. Nasze ciało i umysł, uzależnione są wręcz, od przebywania wśród zieleni. Podążając za naszą naturą, staramy się, aby nawet w niewielkich przestrzeniach balkonu lub tarasu, zaaranżować zielone kąciki. Wybierając odpowiednie rośliny doniczkowe na taras, poprawimy komfort naszego codziennego funkcjonowania. Z pewnością docenimy możliwość wypicia porannej kawy lub popołudniowej herbaty w zielonym otoczeniu. W ciepłe letnie wieczory, niezrównaną przyjemność sprawi nam lektura ulubionej książki w otoczeniu pięknych roślin doniczkowych na tarasie lub balkonie. Jeśli pracujemy w domu, zieleń pomoże nam się skoncentrować, poprawi nastrój oraz sprawi, że praca będzie nie tylko przyjemniejsza ale również bardziej efektywna.

Lekko, łatwo i przyjemnie

Abyśmy mogli korzystać w pełni z uroków naszego miejskiego ogrodu, musimy pamiętać o prawidłowym doborze roślin. Donice na tarasie powinny współgrać z elementami jego wystroju takimi jak meble, oświetlenie, barierki lub przeszklenia. Możemy pokusić się o wybór roślin jednorocznych, których wymiana zapewni nam brak monotonii, a kwitnienie sprawi nieopisaną przyjemność z możliwości obserwowania ich przemiany.

Jeżeli jednak nie mamy czasu na prace ogrodnicze, wybierzmy rośliny wieloletnie, które mogą zimować na zewnątrz, po odpowiednim ich zabezpieczeniu. Są wśród nich rośliny kwitnące, byliny oraz rośliny zimozielone, które nie potrzebują specjalnych warunków zimowania i będą cieszyć nasze oczy w chłodne jesienne i zimowe dni. Najlepiej tak wybierać rośliny doniczkowe na taras, aby układały się kaskadowo i ich okres kwitnienia był naprzemienny. Zapewni nam to całoroczny spektakl ferii barw i kształtów, ich różnorodność da także szansę owadom, w tym pożytecznym pszczołom, na przetrwanie w smogu miast.

Doniczkowe rośliny ozdabiające nasz taras, będą stanowiły znakomity azyl zarówno dla nas, jak i naszych zwierzaków domowych. Tworząc te małe ogrody, nie tylko możemy czerpać radość z przebywania w nich lecz również, wspomóc ekosystem dodatkowym zastrzykiem bezcennego tlenu. Do dzieła więc miejscy ogrodnicy rośliny, donice, tarasy i balkony czekają!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl